.


گفت و گو  |  یادداشت  |  جستجو  |  ارتباط با ما   گفت و گو


  گزارش تصویری


  یک عکس یک خاطره  ویدیو  اخبار برگزیده


  حامیان مالی
شماره خبر:2778       4/5/1395 - 09:53

گفت و گوی اختصاصی؛
جمشید شریعت نژاد: بسکتبال به نیروهای جدید نیازمند استجمشید شریعت نژاد از بزرگان بسکتبال کشور است که سال های بسیار استعدادهای نابی را شناسایی کرد، پرورش داد و به جامعه بسکتبال معرفی کرد. وی آنقدر به مسائل بسکتبال اشراف دارد که به خوبی می تواند وضعیت موجود این رشته را تحلیل کند. شریعت نژاد معتقد است که با این شرایط بسکتبال نمی تواند مسیر بزرگی و افتخار را طی کند. مگر آنکه تحولی نو در تمامی ارکان این رشته ورزشی رخ دهد.

س: ما در مقطعی و در رشته بسکتبال در حال اوج گیری بودیم ولی الان این پیشرفت محسوس نیست. شما روند بسکتبال را در سالهای اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟
ج: من کلا با نظر همه اهالی بسکتبال مخالف هستم. ما در این سالها هیچ موفقیتی به دست نیاوردیم. دیگران رفتند کنار ما اول شدیم. چین رفت به دنبال مدال های انفرادی المپیک مثل تیراندازی، شنا، ژیمناستیک و ... کره و ژاپن هم که همیشه ما را شکست می دادند رفتند دنبال فوتبال. فلیپین هم از نظر مالی ضعیف شد. در بسکتبال تیم های ایران، لبنان و اردن ماندند. حالا این کشورها بار دیگر به بسکتبال برگشتند. مدال های چین در المپیک تثبیت شده آمده سراغ والیبال و بسکتبال. ژاپن دید که در فوتبال موفقیتی نداره دوباره برگشت به سمت والیبال و بسکتبال. حالا دیگر ما نمی توانیم قهرمان شویم. قهرمانی های ما در غیاب این تیم ها بوده است. همه می گویند تیم طلایی ولی این تیم طلایی نیست. من اگر قرار باشد 12 بازیکن بسکتبال را انتخاب کنم از این تیم فقط حامد حدادی را انتخاب می کنم. از این بازیکنان در ایران بسیار زیاد است. فقط خیلی روی این تیم تبلیغ شده است. الان فیلیپین موفق شده که ما را شکست دهد، مطمئن باشید که ژاپن و کره هم ما را شکست می هند. تیم های دیگر هم پیدا می شوند که ما را شکست دهند.

س: یعنی از دل مدارس بسکتبال نمی توانیم بازیکن زبده انتخاب کنیم؟
ج: من بیست سال مدرسه بسکتبال داشتم، یک بازیکن از این مدارس بیرون نیامد.

س: چرا؟
ج: چون در فصل تابستان پدر و مادرها فقط به فکر این هستند که بچه ها را در کلاس ورزش ثبت نام کنند. یا یکسری از والدین انتظار دارند که با بسکتبال بازی کردن، قد فرزندانشان بلند می شود. قد بلند شدن به بسکتبال بازی کردن نیست. به ژن، تغذیه و بهداشت مربوط است. این کلاس ها بی فایده است. مگر اینکه با تشکیل کلاس های 15 – 20 نفره به سمت استعدادیابی پیش برویم.

س: از بطن چه نهادی این استعدادها کشف می شوند؟ آموزش و پرورش، باشگاه ها و ...
ج: بستر اصلی آن خانواده است، خانواده باید علاقه داشته باشد که فرزندش به سمت ورزش پیش برود. خانواده ها به ما می توانند کمک کنند.

س: خانواده ها نیز به دلیل پولی که در فوتبال وجود دارد، فرزندانشان را به سمت فوتبال هدایت می کنند تا سایر ورزش ها.
ج: پولی که ستاره های ورزش های دیگر می گیرند اصلا در فوتبال نیست. الان تیم ملی فوتبال چند سال است که در آسیا قهرمان نشده است؟ ولی الان مردم به والیبال و بسکتبال بیش از گذشته علاقه نشان می دهند.

س: بسکتبال چه کار باید بکند تا در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشد؟
ج: 10 سال است که بسکتبال ما خوابیده. 10 سال است که روی همین 20 نفر داریم سرمایه گذاری می کنیم. و الان باید مجددا از صفر شروع کنیم. به خاطر بی مهری هایی که هست، کسانی که کاشف بازیکن مستعد بودند خانه نشین شده اند. الان باند بازی و بی برنامگی خیلی به بسکتبال لطمه می زند. هیچ امیدی نیست همه کسانی که می گویند قهرمان می شویم اشتباه می کنند. یا می ترسند که حقیقت را بگویند. والیبال با بسکتبال خیلی تفاوت دارد. در بسکتبال بازیکنان با یکدیگر درگیر هستند، ولی در والیبال بازیکنان دو تیم از هم فاصله دارند. در بسکتبال هر پنج نفر باید حمله کنند، دفاع کنند، ولی والیبال اینگونه نیست. در والیبال ما یک مدیر کاربلد شایسته داریم که بسکتبال آن را ندارد. رییس فدراسیون بسکتبال 20 سال است که ریاست می کند اگر پروفسور بسکتبال هم بود تا الان تمام شده بود. بسکتبال ایده جدید، نفرات جدید و افراد تحصیلکرده مسلط به علم کامپیوتر و دانش روز می خواهد. به نظر من بسکتبال دیگر نمی تواند روی پایش بایستد. مگر اینکه کسی بیاید و از اول همه چیز را درست کند. نظر من را همه اهالی بسکتبال قبول دارند. ما حتی سومی را هم با چاشنی شانس بدست آوردیم.

تاريخ  ارسال:دوشنبه 4 مرداد 1395 - 09:53
تعداد بازديد: 494
کد:2778-1397


 اخبار مرتبط:


  

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام شما:
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 

 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سامانه در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 


کمیته تنیس
کمیته پینگ پنگ
کمیته وزنه برداری
کمیته رسانه های ورزشی
کمیته کشتی
کمیته شنا
کمیته والیبال
کمیته بوکس
کمیته اسکی
کمیته بسکتبال
کمیته فوتبال
کمیته دو و میدانی


 

پیگیری ما در شبکه های اجتماعی
آدرس پستي: بلوار آفریقا (جردن)، خیابان انصاری (صداقت)، پلاک 6
تلفن و فکس: 26206430 021        26206440 021
داخلی 141
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به باشگاه پیشکسوتان ورزش ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.