.


گفت و گو  |  یادداشت  |  جستجو  |  ارتباط با ما   گفت و گو


  گزارش تصویری


  یک عکس یک خاطره  ویدیو  اخبار برگزیده


  حامیان مالی
شماره خبر:4801       20/5/1395 - 10:57

کمیته پیشکسوتان اسکی؛
دیدار کمیته اسکی از پیشکسوتان اسکی در شمشکصبح دیروز منوچهر زندی قائم مقام باشگاه پیشکسوتان، مصطفی لشگری مدیر روابط عمومی و چند نفر از کارمندان صندوق و همچنین تعدادی از پیشکسوتان اسکی دیروز از صفر ساوه درودی، خان بابا کیاشمشکی، رحمت الله ساوه شمشکی و لطف الله کیاشمشکی تجلیل کردند.

نام دیزین و شمشک که به زبان می آید اولین چیزی که از ذهن خطور می کند اسکی است. این رشته سال های زیادی است که در ایران فعال شده و به گفته پیشکسوتان و حتی برخی تاریخ نویسان صدها سال قبل ایرانیان باستان که در کوه ها ساکن بودند هم از اسکی برای رفت و آمدشان به دامنه ها استفاده می کردند.

مسئولان صندوق و باشگاه پیشکسوتان هم دیروز در ادامه دیدارها و تجلیل ها از پیشکسوتان ورزشی به سراغ اسکی بازان رفته با حضور در مهد اسکی ایران از تعدادی اسکی باز قدیمی تجلیل کردند.

تجلیل از صفر خنده؛ پیشکسوتی که همیشه خندان بوده و هست

اولین دیدار مسئولان صندوق از صفر ساوه درودی بود که به دلیل بیماری بینایی خود را از دست داده و قادر به راه رفتن نیست.

در این دیدار پیشکسوتانی چون قربانعلی کلهر، فیض الله بندعلی، لطفعلی خادمی، فتحعلی فاتح، حسین ساوه درودی، اسدالله شمشکی و سلیمان بهار مسئولان صندوق و باشگاه پیشکسوتان را همراهی می کردند و با حضور در منزل باصفای ساوه درودی با یادآوری خاطرات گذشته از این پیشکسوت عیادت کردند.

بندعلی که نزدیک به 70 سال سن دارد و بنیانگذار پیست اسکی دربندسر بوده در این دیدار به مرور خاطرات گذشته پرداخت و گفت: صفر ساوه درودی از اسکی بازان خوب بود و آنقدر خوشرو و خوش خنده بود که به صفر خنده شهرت داشت. او از قدیمی ترین اسکی بازان شمشک است و جزو 10 نفر اولی است که در شمشک مربی گری کرده است.

وی ادامه داد: اسکی در سال 1311 به وسیله مهندسین آلمانی و سوئدی وارد ایران شد ما هم چون در منطقه همیشه برف داشتیم از بچگی وارد این رشته شدیم. من و صفر خاطرات زیادی داریم، یک بار باید به فرانسه برای مسابقات جهانی می رفتیم موقع حرکت دیدیم رئیس فدراسیون و چندنفر دیگر مشغول نصب تله سیژ هستند رفتیم گفتیم کمک کنیم که رئیس فدراسیون گفت شما بروید که از هواپیما جا نمانید، نمی خواهد کمک کنید.ما زمان بچگی که مدرسه مان در میگون بود با اسکی تا مدرسه می رفتیم.

ساوه درودی هم که با لبخند حرف های بندعلی را تأیید می کرد سراغ برخی از پیشکسوتان را گرفت و جویای احوال هم دوره هایش شد.

دیدار با پیشکسوتانی که اسکی را در ایران پایه گذاری کردند

مسئولان صندوق و پیشکسوتان پس از تجلیل از ساوه درودی راهی هتل شمشک شده و آنجا هم با 3 پیشکسوت دیگر اسکی دیدار و از آن ها تجلیل کردند.

خان بابا کیاشمشکی، رحمت الله ساوه شمشکی و لطف الله کیاشمشکی از اسکی بازان و مربیان باقدمت این رشته بودند که مورد تجلیل قرار گرفتند.

خان بابا کیاشمشکی پیشکسوت 86 ساله اسکی نیز گه به گفته دیگر پیشکسوتان نقش موثری در گسترش پیست های اسکی داشته است گفت: 12 سال عضو تیم ملی بودم و سال ها در این رشته مربی گری کردم. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هم برای بالا بردن سطح اسکی ایران مدتی به فرانسه سفر و در دروه های مختلف شرکت کردم. من حتی در دوران سربازی ام مربی ارتش بودم. ما اسکی را در ایران پایه گذاری کردیم و از جوان ها می خواهیم که نگهش دارند.

بندعلی درمورد خان بابا کیاشمشکی اظهار داشت: ما سال 1327 اسکی فرنگی نداشتیم در سال 27 یک مسابقه برگزار شد که جایزه آن اسکی فرنگی بود و خان بابا خان جزو 6 نفر بود که برنده اسکی فرنگی شد.

لطف الله کیاشمشکی نیز با تشکر از این تجلیل بیان داشت: من همیشه در فدراسیون فعال بودم. هم سرپرست فدراسیون و هم برف روب بوده ام. هرکاری برای اسکی توانسته ام انجام داده ام. پیست دیزین در شرق دنیا بی نظیر است ما از این امکانات باید استفاده کرده و اسکی را بالا ببریم.

بندعلی هم درباره لطف الله کیاشمشکی گفت: فقط 3 ورزشکار ایرانی هستند که 3 دوره متصل حضور در المپیک را تجربه کرده اند، یکی مرحوم تختی یکی خودم و یکی لطف الله است.

رحمت الله ساوه شمشکی هم با تشکر از مسئولان صندوق اظهار امیدواری کرد که حمایت از پیشکسوتان ادامه داشته باشد. در پایان این دیدار نیز با اهدای لوحی از این پیشکسوتان تقدیر و تشکر شد.

تاريخ  ارسال:چهارشنبه 20 مرداد 1395 - 10:57
تعداد بازديد: 539
کد:4801-1397


 اخبار مرتبط:


  

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام شما:
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 

 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سامانه در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 


کمیته تنیس
کمیته پینگ پنگ
کمیته وزنه برداری
کمیته رسانه های ورزشی
کمیته کشتی
کمیته شنا
کمیته والیبال
کمیته بوکس
کمیته اسکی
کمیته بسکتبال
کمیته فوتبال
کمیته دو و میدانی


 

پیگیری ما در شبکه های اجتماعی
آدرس پستي: بلوار آفریقا (جردن)، خیابان انصاری (صداقت)، پلاک 6
تلفن و فکس: 26206430 021        26206440 021
داخلی 141
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به باشگاه پیشکسوتان ورزش ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.