.


گفت و گو  |  یادداشت  |  جستجو  |  ارتباط با ما 

  گفت و گو


  گزارش تصویری


  یک عکس یک خاطره  ویدیو  اخبار برگزیده


  حامیان مالی
تقی عسگری فنی ترین شناگر پیشکسوت ایران در کمیته عمرانی فدراسیون شنا !!
عدم حضور پیشکسوتان در ورزش به خاطر زیاد دانستن است!!

64 سال است که از درخشش ها و قهرمانی مروارید ناب شنا، تقی عسگری می گذرد. او متولد سال 1303 و بچه تجریش است. دلسوخته ی شنا از خاطرات اولین مقام آسیایی شنای ایران در سال 1323 ، می گوید. زمانی که او فقط با 4 روز تمرین، سکوی نایب قهرمانی و سومی را ازآن خود کرده است، درحالیکهکماکان امید و درخشش چشمانش وصف ناشدنی است.
وی شنا را از سن 14-15سالگی شروع، و به سرعت ملی پوش شد، به طوریکه او در مسابقات دهلی 1951 عضو تیم ملی ایران بود. در آن سال ایران می خواست که در تمام رشته ها شرکت کند. این بود که تیم شنا با ترکیب تقی عسگری در شیرجه، منوچهر خموش در صد، و چهار صد متر و یوسف زاده از تبریز قورباغه رو مسابقات بودند. این دوره، تیم با سرپرستی داوود نصیری به مسابقات رفت. کسب مقام دوم از سکو و سوم تخته توسط تقی عسگری از اتفاقات خوشایند آن دوره از بازی های آسیایی بود.

طلایی که مفت از دست عسگری رفت.

تقی خان از آن روز و مسابقه آسیایی می گوید : وقتی ارنج را از تیم ما می خواستند، به دلیل عدم آگاهی، از قوانین مسابقات، بین المللی مجبور شدیم چندین و چند بار برگه ارنج را تغییر بدهیم.تا بالاخره تیم داوری، ارنج را از ایران پذیرفت و ما پایه مسابقات گذاشتیم . در این مسابقات من باید ده شیرجه انجام می دادم که چهار تای آن اجباری و شش تای باقیمانده، اختیاری بود. از آنجایی که من زبان نمی دانستم و قانون مسابقه حکم می کرد که هر دور نام شیرجه اعلام شود و شیرجه رو آن را اجرا کند. به ناچار یک نفر اسم شیرجه ها را برای من ترجمه می کرد و بالافاصله من شیرجه را به نمایش می گذاشتم. در یکی از حرکات، وقتی شیرجه را زدم، تا زمانی که سر خود را از آب بیرون می آوردم از اجرای خودم راضی بودم و فکر می کردم، حداقل امتیاز هفت یا هشت را از نمایشم می گیرم، اما به ناگهان با تابلوهای صفرداوران مواجه شدم!! اینجا بود که فهمیدم متاسفانه شیرجه برای من به صورت غلط ترجمه شده است!!اشتباهی که لطمه سنگینی به من زد. با وجود صفر از این حرکت در کارنامه ام من مقام سومی را از آن خود کرده بودم. در حالی که شانس طلا بودم. آن روز ها من هیچ استرسی برای اجراهایم نداشتم، چون با تمرین چهار روزه، توقعی از ما نمی رفت، انگار که ما برای تفریح مسابقه می دادیم!!

آخرین قهرمانی ام سال 1344 در سن چهل و یک سالگی ام اتفاق افتاد.

من در دومین دوره مسابقات کشوری در عین ناباوری مقام دومی را بدست آوردم. دکتر بنایی مربی من بود.درآن زمان اطلاعات مربیگریدکتر بنایی قابل توجه بود. داوود نصیری هم از شیرجه، بسیار می دانست. درحالیکه الان 70 سال از آن زمان می گذرد، فاصله علم مربیان ما با علم روز دنیا، زیاد است. شاید به همین دلیل است که نمی توانیم سهمیه المپیک را بگیریم. در حقیقت ما همراه با علم روز حرکت نکرده¬ایم و به همین علت فاصله ما با دنیا بسیار شده است.
در بین مربیان شیرجه ایران شکور مربی ژیمناستیک ممتاز کشوری است.که شاگردان او از جمله قهرمانان برجسته شیرجه هستند. او از 16 سال پیش مسئولیت مربیگری شیرجه را بر عهده گرفت و به دلیل وجه اشتراک ژیمناستیک و شیرجه، موفقیت های زیادی را کسب کرد. شاگردان او سال اول یک مدال ، سال دوم سه مدال گرفتند. پس از آن همینطور تعداد مدال ها هر رو به افزایش بود. بد نیست بدانیم که برای شرکت و کسب سهمیه حضور در المپیک لندن یک نفر حاضر بود که او از تبریز بود، که البته امتیاز لازم برای کسب سهمیه را بدست نیاورد.
متأسفانه ما فقط سالی دوبار مسابقات شیرجه داریم و این تعداد، برای رسیدن به بازیکنان به اوج کافی نیست. تعداد مسابقات در سال، در روند پیشرفت افراد بسیار مؤثر خواهد بود.
در این سال ها در شنای ایران چه نقشی دارید ؟
در حال حاضر مسئول کمیته عمران در فدراسیون شنا هستم. وظیفه این کمیته بررسی استخرها از لحاظ فنی و مهندسی است. من حرفه جوانی ام ساختمانی بود و به واسطه داوری هایم، در مسابقات خارجی، تمام جزئیات استخرها و فضا ها را نیز بررسی می کردم. منسال ها برای این کار زمان گذاشتم،در این بین متوجه شدم قوانینی که بین دیاگرام فینا و جدول وجود دارد ، دارای اشتباهاتی است . در بعضی قسمت ها این دو با هم مغایرند، که اصلاحات را برای فدراسیون و کنفدراسیون جهانی ارسال کردم.

آقای عسگری ما دارای مدال بودیم ولی الان دستمان از هر گونه مدال بین المللی تهی است. چرا؟

امروزه، کشورهای دیگر سرمایه گذاری کردند، و تلاش و تحقیقات علمی در پشت همه فعالیت هایشان هست. به عنوان مثال چین که در آن زمان در جنگ به سر می برد، امروزه با تحقیقات و مطالعات دقیق علمی و عملی، حرف اول را در دنیا می زند. بد نیست بدانیم که در حال حاضر، بسیاری از کشورها مربی چینی دارند.

کلام آخر ...

من حاصل 70 سال تجربه و تلاش هایم را در اختیار ورزش ایران گذاشته و خواهم گذاشت. امیدوارم با فعالیت هایی که در باشگاه پشکسوتان انجام می شود همه پیشکسوتان ورزش ایران هویت ورزشی خود را باز یابند.


کمیته تنیس
کمیته پینگ پنگ
کمیته وزنه برداری
کمیته رسانه های ورزشی
کمیته کشتی
کمیته شنا
کمیته والیبال
کمیته بوکس
کمیته اسکی
کمیته بسکتبال
کمیته فوتبال
کمیته دو و میدانی


 

پیگیری ما در شبکه های اجتماعی
آدرس پستي: بلوار آفریقا (جردن)، خیابان انصاری (صداقت)، پلاک 6
تلفن و فکس: 26206430 021        26206440 021
داخلی 141
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به باشگاه پیشکسوتان ورزش ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.