.


گفت و گو  |  یادداشت  |  جستجو  |  ارتباط با ما 

  گفت و گو


  گزارش تصویری


  یک عکس یک خاطره  ویدیو  اخبار برگزیده


  حامیان مالی
لیگ جهانی والیبال؛
داده های آماری نگران کننده از عملکرد والیبال ایران در لیگ جهانی

به گزارش ایرنا، تیم ملی والیبال ایران از 19 فروردین ماه سال جاری تمرینات خود را برای حضور شایسته و در حد و انتظار یک تیم المپیکی در لیگ جهانی در تهران آغاز کرد.
این تیم که هدایت آن بعد از رائول لوزانو آرژانتینی به ایگور کولاکوویچ مربی اهل کشور مونته نگرو برای مدت چهار سال سپرده شده است، بعد از تمرینات آماده سازی خود در تهران از 16 اردیبهشت ماه نیز در اردوی برون مرزی در سه کشور مونته نگرو، اسلوونی و لهستان به مدت 15 روز حضور یافت.
تیم ملی والیبال ایران اردوی نخست خود را از 17 تا 22 اردیبهشت ماه در مونته نگرو دایر کرد که در این مدت علاوه بر پیگیری تمرینات بدنسازی و توپی دو مسابقه دوستانه با تیم ملی والیبال مونته نگرو برگزار کرد.
شاگردان ایگور کولاکوویچ در نخستین مسابقه تدارکاتی خود سه بر دو مقابل تیم ملی مونته نگرو که از تیم های سطج دوی اروپاست به پیروزی رسیدند و در دومین مسابقه نیز در سه ست متوالی این تیم را از پیش رو برداشتند.
ملی پوشان ایران از 22 تا 28 اردیبهشت ماه در شهر «لیوبلیانا» مرکز کشور اسلوونی اردو زدند و در این مدت نیز دو مسابقه تدارکاتی و دوستانه با تیم ملی مردان این کشور برگزار کردند.
والیبالیست های ایران در دیدار نخست سه بر دو مغلوب تیم اسلوونی شدند که در سطح دوی لیگ جهانی امسال به میدان می رود اما در دومین جدال تدارکاتی سه بر دو مقابل این تیم به پیروزی رسیدند.
شهر «کاتوویچ» لهستان سومین شهر میزبان تیم ملی والیبال ایران در اردوی برون مرزی اروپا بود که ملی پوشان از 28 اردیبهشت تا یکم خردادماه در این شهر تمرینات خود را پیگیری کردند و دو دیدار دوستانه نیز با تیم های ملی والیبال لهستان و استرالیا داشتند.
تیم ایران برابر لهستان در دیدار تدارکاتی سه بر صفر مغلوب شد و برابر استرالیا سه بر یک به پیروزی رسید تا در مجموع شش مسابقه تدارکاتی و دوستانه سه برد و سه شکست تجربه کرده باشد.
هفته نخست سطح یک لیگ جهانی والیبال از روز جمعه دوازدهم خردادماه در سه کشور ایتالیا، صربستان و روسیه شروع شد و با برگزاری 18 دیدار در مدت سه روز به پایان رسید.
تیم ملی والیبال ایران در این هفته در ایتالیا به میدان رفت که برابر میزبان سه بر صفر مغلوب شد، در دومین دیدار سه بر یک مغلوب برزیل شد و در آخرین مسابقه هفته نخست با کنار گذاشتن بازیکنان پا به سن گذاشته با ترکیبی جوان شگفتی ساز شد و سه بر یک لهستان را شکست داد.
جمهوری اسلامی ایران در هفته دوم لیگ جهانی (19 تا 21 خردادماه) یکی از سه میزبان این رقابت ها بود و تیم های صربستان، بلژیک و آرژانتین در این هفته به تهران آمدند. فرانسه و بلغارستان دیگر میزبانان این هفته دور مقدماتی لیگ جهانی بودند.
تیم ایران در هفته دوم لیگ جهانی در مصاف با تیم های بلژیک و آرژانتین در حضور تماشاگران مشتاق و در عین حال پر سر و صدا و پرشورش به سختی و به رغم امتیاز میزبانی سه بر دو به پیروزی رسید و برابر صربستان نیز سه بر یک مغلوب شد و نتوانست از امتیاز میزبانی به نحو مطلوب استفاده کرده و به جمع امتیازات خود برای کمک به صعود به مرحله نهایی این رقابت ها بیافزاید.
هفته سوم و کابوس وار لیگ جهانی والیبال برای والیبال ایران از 25 تا 28 خردادماه در سه کشور لهستان، آرژانتین و بلژیک پیگیری شد که تیم ملی پوشان کشورمان در نخستین مسابقه در عملکردی بسیار ضعیف و بحث برانگیز که تعجب همه کارشناسان را به همراه داشت سه بر صفر مغلوب آمریکا شد. در دومین مسابقه نیز سه بر صفر نتیجه را با لهستانی را که در هفته اول با قدرت و انگیزه جوانانش شکست داده بود، واگذار کرد و در آخرین مسابقه هفته سوم لیگ جهانی نیز سه بر صفر نتیجه بازی را به روسیه واگذار کرد تا سه شکست سه بر صفر در این هفته تجربه کند.
تیم ملی والیبال ایران در مدت 72 روز اردو و مسابقه در مجموع 15 مسابقه برگزار کرده است که در 6 دیدار به پیروزی رسید و در 9 مسابقه مغلوب حریفان خود شد. این آمار نشان می دهد که تیم ایران در 40 درصد دیدارهای خود فاتح میدان بوده است و در 60 درصد بازی ها نتیجه را به حریفان واگذار کرده است.
همچنین ملی پوشان والیبال ایران در 15 دیدار تدارکاتی و رسمی خود 59 ست به میدان رفتند که در 25 ست فاتح میدان بودند و در 34 ست مغلوب شدند. از این نظر تیم ایران در 42 درصد از ست ها بازی برابر حریفان فاتح میدان بوده است اما در 58 درصد نتیجه را به حریفان واگذار کرده است.
تیم ایران در سال 2013 (نخستین حضور) با هدایت خولیو ولاسکو به مقام نهمی لیگ جهانی دست یافت، در سال 2014 (دومین حضور) با هدایت اسلوبودان کواچ عنوان چهارمی را به دست آورد، سال 2015 نیز تیم ایران در دومین حضور خود با اسلوبودان کواچ ضمن تثبیت جایگاه خود در جمع هشت تیم برتر، عملکرد خوبی به نمایش گذاشت و در سال 2016 تیم ایران در بین 12 تیم شرکت کننده رتبه هشتم را به دست آورد.
امسال اما عملکرد تیم ایران نسبت به چهار سال گذشته بدتر بود و کسب رتبه یازدهمی و شش شکست و سه برد در مجموع 9 دیدار بیانگر این موضوع است. تیم ایران در سال 2016 پنج شکست و چهار پیروزی و رتبه هشتم را به دست آورده بود.
مسابقات والیبال انتخابی جهان در قاره آسیا دیگر رویداد پیش روی والیبال ایران در سال جاری است که از 19 تا 23 مردادماه به میزبانی تهران و با حضور تیم های ایران، چین، کره جنوبی، قطر و قزاقستان برگزار می شود.
شاگردان کولاکوویچ تمرینات آماده سازی خود را برای حضور در این رقابت ها از اوایل تیرماه آغاز خواهند کرد و به نظر می رسد، پالایش و بازنگری جدی در ترکیب بازیکنان تیم ملی و حرکت عملی به سوی جوانگرایی با استفاده از سرمایه های جوان و با انگیزه والیبال کشور در کنار رفع نقاط ضعف و قوت تیم بر اساس داده های لیگ جهانی مهمترین برنامه سرمربی تیم باید باشد.

تاريخ  ارسال:دوشنبه 29 خرداد 1396 - 09:42

کد:31021-1397


کمیته تنیس
کمیته پینگ پنگ
کمیته وزنه برداری
کمیته رسانه های ورزشی
کمیته کشتی
کمیته شنا
کمیته والیبال
کمیته بوکس
کمیته اسکی
کمیته بسکتبال
کمیته فوتبال
کمیته دو و میدانی


 

پیگیری ما در شبکه های اجتماعی
آدرس پستي: بلوار آفریقا (جردن)، خیابان انصاری (صداقت)، پلاک 6
تلفن و فکس: 26206430 021        26206440 021
داخلی 141
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به باشگاه پیشکسوتان ورزش ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.