.


گفت و گو  |  یادداشت  |  جستجو  |  ارتباط با ما 

  گفت و گو


  گزارش تصویری


  یک عکس یک خاطره  ویدیو  اخبار برگزیده


  حامیان مالی
گفت و گوی اختصاصی؛
مریم طوسی: جدی ترین رقیبم رکوردم است

دوومیدانی بانوان چهره های سرشناسی دارد. چهره هایی که در سالهای اخیر با تلاش مضاعف موفق شده اند که در آسیا نام دوومیدانی زنان ایران را سر زبانها بیندازند. مریم طوسی یکی از همین چهره های نامی است که این روزها برای رسیدن به المپیک ریو تلاش مضاعفی می کند. وی با رکورد ورودی ریو فاصله اندکی دارد و معتقد است که در حال حاضر این رکورد جدی ترین رقیب وی در راه رسیدن به برزیل است. در اولین روز تابستان گرم با مریم طوسی همکلام شدیم تا از روند آماده سازی اش برای رسیدن به بازیهای المپیک بگوید:

س: در مسابقات ارزروم تا رسیدن به المپیک خیلی فاصله ای نداشتی. چقدر امیدواری که به این مهم دست پیدا کنی؟
ج: دو فرصت دیگر برای کسب سهمیه المپیک پیش رو دارم و همه تلاشم را می کنم تا حد نصاب ورودی المپیک ریو را به دست آورم. آخرین رقابتی که برای کسب سهمیه در آن شرکت کردم همانطور که شما گفتید رقابت‌های ارزروم ترکیه بود که توانستم مدال نقره آن رقابت‌ها را کسب کنم اما متاسفانه به حد نصاب لازم برای ورود به المپیک نرسیدم. در حال حاضر جدی ترین رقیبم رکوردم است. حد نصاب ورودی المپیک در این رشته ۲۳:۲۰ ثانیه است در حالی که رکورد من ۲۳:۴۶ ثانیه است. در این مدت باقی مانده تا المپیک تمام تلاشم را می‌کنم تا این فاصله را جبران کنم. خوشبختانه ما دو مسابقه دیگر پیش رو داریم و در آن رقابت‌ها می‌توانم شانسم را برای کسب سهمیه المپیک امتحان کنم. کسب سهمیه المپیک به عوامل بسیار زیادی مربوط می‌شود و تنها دونده در آن نقشی ندارد. امیدوارم که بتوانم این فاصله ناچیزی که تا ورودی المپیک دارم را از بین ببرم و بتوانم با کاروان ایران راهی برزیل شوم.

س: برای رسیدن به المپیک چه شرایطی لازم است؟
ج: برای رسیدن به المپیک باید شرایط المپیکی شدن داشته باشیم. دوندگانی که هم اکنون در رقابت‌های جهانی حرف اول را می زنند از سال‌های قبل برنامه ریزی داشته اند و طبق برنامه جلو می روند تا به هدف نهایی شان دست پیدا کنند. اما متاسفانه این روند در ایران کند پیش میرود ما هنوز برنامه‌ریزی درستی برای المپیک نداریم. و باید این امکانات را برای دوومیدانی کارانمان مهیا کنیم تا در سال های آینده بتوانند برای میهن مان افتخار آفرینی کنند. برای رسیدن به بزرگترین رقابت ورزشی جهان تنها ملاک تلاش ورزشکار نیست بلکه باید شرایط و امکاناتش مهیا شود. به عنوان مثال من در بین بانوان المپیک رکوردم نسبت به بقیه برای کسب مجوز المپیک نزدیک تر از همه است اما حتی یک ماساژور ندارم. با این حال باید با شرایط کنار بیایم و خودم را هر طور که شده برای رسیدن به المپیک آماده کنم.

س: اگر به المپیک برسید فکر می کنید که در میدان سختی مثل ریو چه عملکردی خواهید داشت؟
ج: واقعیت این است که المپیک میدان کسب تجربه و مهارت نیست چون بهترین های جهان گرد هم جمع می شوند. ولی برای دونده های نوپایی مثل ما المپیک می تواند تجربه ارزنده ای باشد. ضمن اینکه هر ورزشکاری که به المپیک می رسد از سخت ترین تمرینات و برنامه ها گذشته و تمام تلاشش این است که نتایج خوبی هم بگیرد. من هم اگر به المپیک راه پیدا کنم، بدون شک نهایت تلاشم را می کنم که به نتیجه ای درخور توجهی برسم. اما اولین هدفی که در حال حاضر دارم کسب سهمیه المپیک است.

س: در سالهای اخیر ورزش زنان پیشرفت قابل توجهی داشته است، آیا در کنار این پیشرفت، امکانات و توجه به ورزش زنان نیز پیشرفت برابری داشته است؟
ج: ببینید الان یکی از مشکلاتی که ورزش زنان دارد، کمبود اعتبار و بی انگیزگی حامیان مالی برای سرمایه گذاری در این حوزه است. مشکل دیگری در بخش ورزش زنان وجود دارد، نداشتن بیمه است که امیدواریم این موضوع مورد توجه نمایندگان مجلس قرار بگیرد. مثلا اگر ورزشکاری دچار آسیب دیدگی جدی شود، آینده ای روشن نخواهد داشت و معلوم نیست که بتواند در آینده به ورزش بپردازد یا خیر. من فکر می کنم که این مسائلی که عنوان کردم از جمله مشکلات ورزش زنان است.

س: شما تا به حال با این مسائل مواجه بوده اید؟
ج: بله گاهی مشکلاتی است که باید خودم هزینه آنها را بپردازم. مثلا برای شرکت در مسابقات آذربایجان خودم هزینه ها را تقبل کردم.

تاريخ  ارسال:شنبه 12 تير 1395 - 11:10

کد:757-1398


کمیته تنیس
کمیته پینگ پنگ
کمیته وزنه برداری
کمیته رسانه های ورزشی
کمیته کشتی
کمیته شنا
کمیته والیبال
کمیته بوکس
کمیته اسکی
کمیته بسکتبال
کمیته فوتبال
کمیته دو و میدانی


 

پیگیری ما در شبکه های اجتماعی
آدرس پستي: بلوار آفریقا (جردن)، خیابان انصاری (صداقت)، پلاک 6
تلفن و فکس: 26206430 021        26206440 021
داخلی 141
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به باشگاه پیشکسوتان ورزش ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.